Bár nem tartom az olvasást évszakhoz kötött projektnek, kétségtelenül többet olvasunk a hideg idő beköszöntével. Olvasunk ha valaki beteg, olvasunk amíg várakozunk és többet olvasunk este is. Éppen amiatt, hogy ilyen sok könyv van forgalomban, rengeteg könyvjelző szükségeltetik. Széles repertoárt tartunk nemcsak a gyönyörű, állatos horgolt könyvjelzőkből, hanem az általunk készített DIY darabokból is. A gyerekek imádják ezeket kézműveskedéseket, éppen ezért arra gondoltunk, hogy készítünk egy válogatást (ha úgy tetszik, vakációs tippjeink mintájára), hátha Ti is kedvet kaptok. Jó hírem van: a többségük pofonegyszerű, kezdőknek is könnyen kivitelezhető!
Gémkapocs könyvjelző
Ha lehet ilyet mondani, ez a kétperces kategória. Nem is kell nagy fantázia hozzá, kötözéssel vagy ragasztással pillanatok alatt elkészül a mű. Elég hozzá egy szép mintás szalag vagy gomb, netán egy rojt vagy pompom és voilá!
Természetesen itt is van középhaladó/haladó szint, ha dekorgumiból, filcből vagy papírból kis figurát készítünk a gémkapocshoz. Igazán ügyesek pedig horgolhatnak egy cuki sünit, békát, rókát, kinek mi a favoritja éppen.
Papír könyvjelző
Ha azt mondom, hogy egy gyerekrajz karakteres részletéből vagy egy szép csomagolópapírból is válhat könyvjelző, bizonyára nem mondok újdonságot. Akár ilyen egyszerűen megközelíthetjük a témát, de amondó vagyok, vigyünk bele egy kis csavart!
Például lyukasszuk ki és fűzzünk bele egy rojtot! Vagy az óvodában tanult papírvarrás technikáját is alkalmazhatjuk (vastagabb papír és előlyuggatás szükséges, amit tompa hegyű vastag hímzőtűvel tudnak megmunkálni a kicsik)!
Vágjunk magazinokból szép képrészleteket és ragasszuk egy kartonpapírra, de a jó öreg levélpréseléssel is egyedit alkothatunk! A formára kivágott könyvjelzők is nagyon látványosak – formázzunk például levél, madártoll vagy halacska formát!
Akinek van otthon szikéje vagy dekorkése és nem fél használni, a könyvjelzőre felrajzolt mintán belül is kivághat egy darabot, például egy violinkulcsot!
A papír könyvjelzőkön belül külön kategóriát alkotnak a hajtogatásos technikák. A youtube rengeteg találatot dob fel erre a témára, ezek közül had’ ajánljam most kedvencünket, amit már többször, különböző gyerektársaságban is elkészítettünk és mindenki nagyon élvezte. Pár perc az egész és nagyon változatosan dekorálható, ami felvillanyozott kicsit-nagyot egyaránt.
A papír könyvjelzőkön belül külön kategóriát alkotnak a hajtogatásos technikák. A youtube rengeteg találatot dob fel erre a témára, ezek közül had’ ajánljam most kedvencünket, amit már többször, különböző gyerektársaságban is elkészítettünk és mindenki nagyon élvezte. Pár perc az egész és nagyon változatosan dekorálható, ami felvillanyozott kicsit-nagyot egyaránt.
További cukiságok
A sor még nem ért véget, hiszen az alábbi példák bizonyítják, hogy gyakorlatilag bármiből készíthető könyvjelző. Nagyon ötletesnek tartom a használt, kiszárított teafilterek vagy éppen a jégkrémes pálcikák (persze hobbiboltban/gyógyszertárban kapható spatula is) felhasználását.
Aki legalább egy egyenes gépi varrást megtanult, és van otthon egy kis maradék anyaga, az bátran fogjon bele könyvjelző varrásába. A cukiság faktort azonban azt hiszem, hogy ez a kis papír hernyócska hozza, aki néhány papír köröcskéből és egy szempárból áll.
Önmagában véve is klassz projekteket láttunk, de azt hiszem a legfontosabb a könyvjelzőkben, hogy egy „magasabb” célt szolgálnak. A fantázia kisgyerekkorban szárnyal a leginkább, és nagyon fontos, hogy ezt a kreativitást és szabadságot meg tudják őrizni a gyerekek. Olvassatok sokat és sokfélét, és engedjétek ti is, hogy a mesevilágok beszippantsanak titeket!
Képek forrása: Pinterest, mappánkban még sok-sok szuper ötletet gyűjtöttünk össze!
Vélemény, hozzászólás?