Bár a szabadban tartózkodást most mindennél jobban áhítjuk, sokaknak csak a teraszra korlátozódik ez a terület. Talán pont emiatt igyekszünk minden lehetőséget megragadni, hogy ha kiszabadulunk, akkor produktívnak érezzük magunkat. Zárójelben jegyzem meg, hogy a kertészkedés bizonyítottan is oldja a stresszt… (az még tesztelés alatt van, hogy ugyanez igaz-e a kertészkedés gyerekekkel témakörre is) Szóval szeretnélek felszólítani Titeket, hogy hagyjátok most ott az összes benti gondot és piszkoljátok be a kezeteket! Kifejezetten bátorítsátok erre a gyerekeket is! A kerttel nem rendelkezők se kattintsanak most el, balkonládával vagy nagyméretű cseréppel is dolgozhatunk, nézünk erre sok-sok példát.
Miközben készültem erre a bejegyzésre, sok cikket elolvastam. A végére úgy éreztem, mint az Anna, Peti, Gergő könyvekkel (karácsony előtt eladtam, de a gyerekeknek egy mukkot se!), hogy persze-persze, így „működnek” a gyerekek. Vetnek, palántáznak, locsolnak meg gyomlálnak. Csak az enyémek tűnnek el az utolsó pont előtt? Biztosan csak én szúrok el valamit. Ha korrekt akarok lenni, akkor féleredményekkel büszkélkedem csak egyelőre. De nem adom fel, idén tavasszal megint megpróbálom a kertészeti nevelést! Tartsatok Velem!
Miért jó a kertészkedés gyerekekkel?
Az Angol Királyi Kertészeti Társaság (röviden: brit tudósok) által végzett kutatás során számos megállapítás nyert napvilágot. Nem untatnálak Titeket az egésszel, de ami számomra felkiáltójel volt: „Azt is észrevették, hogy ezek a gyerekek sokkal fogékonyabbak a kreatív problémamegoldásra, és könnyebben sajátítják el az íráshoz és számoláshoz szükséges készségeket…A kertészkedés és annak változékony természete – az időjárás, a körülmények bármikor megváltoztathatják azt, amit mi elterveztünk – sokkal rugalmasabb és gyakorlatiasabb gondolkodásra és önálló problémamegoldásra késztették a gyerekeket.” (Ha érdekel a teljes cikk itt elolvashatod).
Akkor, ha nincs több kérdés, ugorjunk is neki!
Mi kell a közös kertészkedéshez?
Először is akarat Benned és a gyerek(ek)ben is. Ezt mondjuk nem írták sehol, ezt csak én mondom, de szerintem ezzel van a legtöbb baj. Már az elején. 50%-os beválási aránnyal tudok motiválni az ügyben, ami nem rossz, de még van fejlődni valóm bőven. Ha a kellő motiváció megvan, a következőkre van még szükség:
- Gyerek (Ha nincs saját, most kérhetsz kölcsön, nagyon sok szülő csak erre vár…)
- Megfelelő ruha: a gumicsizmán kívül nem árt egy piszkolható szett, kertészkesztyű (a katicás gyerekkesztyű a legmenőbb)
- Szerszámok gyerek méretben: a barkácsáruházakban olyanok is beszerezhetők, amik effektív munkára is alkalmasak – a homokozókészletet csak a balkon-kertészethez ajánlom.
- Virágok, magok, palánták: attól függően, hogy csak a szemünknek szeretnénk kedveskedni vagy a pocakunknak is (nemsokára arra is rátérünk, hogy milyen zöldségekkel/gyümölcsökkel érdemes próbálkozni)
- Táblácskák: lehet saját készítésű vagy előre megvásárolt. Mindenképpen jó, ha megjelöljük, mit hova ültettünk (erre is cuki ötleteket mutatok!)
- Locsolókanna
- Ha teraszon gazdálkodnánk: balkonláda/cserép/kaspó/újrahasznosított konzerv- vagy egyéb doboz. Fontos, hogy az alját lyukasszuk át, és tegyünk alá tányért vagy alátétet, így túlöntözés esetén biztosított a vízátfolyás.
- Szükségünk lesz továbbá termőföldre, amelyre a kertészeti boltban, nagyáruházban vagy virágboltban is kapható virágföld a legalkalmasabb. A föld tápanyagtartalmát – mivel a rendszeres öntözéssel kimosódik belőle – komposztból származó humusz, vagy szintén boltban kapható trágya beforgatásával pótolhatjuk (én ezt már az előkészítésnél is megteszem, biztos ami biztos)
Fontosnak tartom leszögezni, hogy a fenti feltételek megléte még nem garantálja a sikert. Rávezetésnél nálam az válik be (mondom, csak az egyik gyereknél), hogy együtt nézegetünk képeket (ezt még a nagyobbik is megteszi) arról, milyen klassz produktuma lehet egy ilyen kertészkedésnek. Ezért most összegyűjtöttem egy halom inspirációt, hogy legyen mit mutatnod!
Inspiráció kerti jelölőkre
A parafa dugókat sok helyen már csavaros boros kupak váltja fel. Csak ezzel tudom magyarázni, hogy a karantén idején sem nőtt meg a parafadugó-készletünk. Szóval keresse mindenki a hagyományos üvegeket a boltok polcain és akkor készíthet ilyen ötletes kerti jelölőket hurkapálca kombinálásával! Természetesen másból is készülhet jelölő, klasszikus kedvenceim a fa csipesz és a spatula (ki gyűjti a jégkrémes pálcikákat???) felhasználása.
Ötletnek a kanalak krétafestékkel történő befestése is zseniális, de én valahogy sajnálok erre evőeszközöket elhasználni – de nyilván, ha valakinél vannak kiselejtezett darabok, akkor szuper mentőötlet lehet!
Mit ültessünk?
Érdemes olyan növényeket mutatni nekik, amelyekből kiválaszthatják a kedvencüket. Biztosan kikelő és könnyen termő fajtákat válasszunk, hogy gyermekünknek sikerélmény legyen saját kis növénykéje!
Könnyen elérhető, napos helyen biztosítsunk egy kis területet, ahol felcímkézhetik, öntözgethetik, figyelgethetik a saját ültetésű növényeiket. A türelem nem erőssége a gyerekeknek, ezért biztassuk, hogy amíg nő a retek vagy érik a szamóca, rajzolják le, hogy milyen lesz! Kis jelölőtáblákkal mi sem felejtjük el, hogy mit hova ültettünk, és írni tudó csemetéink elkészíthetik maguk a táblácskákat. Az óvodások pedig lerajzolhatják, korábban mi ezt csináltuk és nagyon szerették a gyerekek (az időjárás ellen laminálással tettem ellenállóvá és így két szezont is bírtak). Ez a legjobb módja, hogy felvezessük a kertészkedés gyerekekkel projektünket.
Tippek zöldségekre/gyümölcsökre/virágokra
- Retek
- Metélőhagyma
- Saláta (pl. rukola, tépősaláta, Lollo). Egy dologra kell figyelni: nem szabad a magokat mélyre vetni. Egyszerűen szórd a vetőmagokat a föld tetejére, kicsit nyomd bele őket a földbe és tartsd nedvesen.
- Fürtös paradicsom (érdemes palántát ültetni – a magról való szaporítást jóval korábban kell előkészíteni melegágyban)
- Sárgarépa (rövidebb fajta)
- Spenót
- Sóska
- Földieper
- Fűszernövények (kedvencem a bazsalikom, de főzéshez szuper a petrezselyem, kakukkfű, rozmaring, limonádéhoz a menta – bocsi ezek az én kedvenceim)
- Bab (legalább 30 cm mély konténer, futóbabnak támaszték vagy a falhoz/mennyezethez rögzített madzag kell)
- Borsó (szintén 30 cm mély tartó – legfeljebb 6 db mag/cserép)
- Bébicékla
- Chili paprika
- Levendula (vonzza a pillangókat)
- Muskátli
- Petúnia
- Csüngő verbéna
- Törpe dália (mi kell hozzá, hogy szépek is maradjanak a virágok?)
Inspiráció mini kertekre
Inspiráció tündér-kertekre
A lelkem mélyén persze tudom, hogy nem kell mindennek praktikusnak lennie… miért ne lehetne kertészkedni csak a játék kedvéért? Csodálom a miniatűr kertek nagymestereit, mert aki egyszer rákap erre a hobbira, az lélegzetelállító kompozíciókat alkot. Egy-két trükköt érdemes ellesni. Te is készítenél egy ilyen Tündér-lakot?
Bolondos kertek
Vagy vegyük azokat a tárgyakat, amik betöltik a kaspó funkcióját. Ki mondta, hogy az csak cserép lehet? Legalább nem kell kidobni a lyukas gumicsizmákat! Nézzünk további meglepő ötleteket is! Végtére is, legyen öröm a kertészkedés gyerekekkel!
Képek forrása: https://hu.pinterest.com/
Olvastad legutóbbi bejegyzésünket? A babaszobából gyerekszoba írásunkkal szeretnénk sok hasznos tippel ellátni a kisgyermekes szülőket.
Vélemény, hozzászólás?